Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Csharp Dersleri – İf - Else -Else İf - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaC# DersleriCsharp Dersleri – İf – Else -Else İf

Csharp Dersleri – İf – Else -Else İf

csharp
C# da karar verme yapılarından if else deyimi çok kullanacağım bir yapıdır. Çünkü uygulamalarımızı yazarken çoğu zaman bu yapıyı kullanırız. İf bloğu içinde verdiğimiz şart eğer gerçekleşiyorsa o if bloğu işleve girmektedir. Eğer Çalışmıyorsa Else kısmı devreye girmektedir.

if Else Kullanımı

Basit bir if else örneğimizde sayı1 ve sayı2 adında 2 tane değişkenimiz var eğer sayı1 sayı2 den büyük ise if bloğu değilse burada else bloğu çalışacaktır. Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var eğer if deyiminde tek satırlık bir kod çalıştıracaksak süslü({}) kullanmayabiliriz.

if else – Else İf Kullanımı

Burada else if deyimi ekleyerek eğer sayımız eşit ise ihtimalini koyarak . Uygulamamızın her 3 ihtimalde de düzgünce çalışmasını sağladık else if deyimi kendinden önce gelen if ve else if deyimleri çalışmazsa eğer şartı sağlıyorsa işleme girer hiç bir if ve else if deyimi devreye girmezse else deyimi işleme girer.

if deyimi ile metinsel ifade karşılaştırma

if deyimi ile sadece sayısal değil metinsel ifadeleri de karşılaştırabiliriz.

if ile Boolean tipinde ifade karşılaştırma

Burada boolean tipinde sadece “True” ya da “False” değer üreten veri tipine göre işlem yaptık . “dogru” değişkenimize “true” değerini atadık ve if şartı gerçekleşecektir.Çünkü if bloğu şart sağlanıyorsa gerçekleşeceğinden çalışacaktır.

if else deyiminin farklı kullanımı

if else deyimini yukarıda if bloğunu süslü parantezler açarak kullandık bura da ise kullanımı biraz daha farklı soru işaretinden sonraki kısım ifadenin doğruysa kısmı yani şart gerçekleşiyorsa iki noktadan sonraki kısım ise şart gerçekleşmediğinde çalışacağı kısım

Paylaşmak Güzeldir :)
Csharp Dersleri –
Csharp Dersleri –

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*