Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Csharp Dersleri – Diziler(Arrays) - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaC# DersleriCsharp Dersleri – Diziler(Arrays)

Csharp Dersleri – Diziler(Arrays)

csharp
Normal bir değişken tanımladığımızda bellekte onun için bir yer ayrılır örneğin bir integer tipinde bir değişken tanımladığımızda bellekte onun için 32 Bitlik yerde ayırmış oluruz ve biz bu değişkenin içindeki değer ulaşmak için değişkenin ismini kullanırız.

Diziler

Dizilerde ise 4 elamanlı bir integer tipinde bir dizi tanımladığımızda aşağıdaki gibi bellekte bir yer ayırmış oluruz.Kırmızı renkteki sayılar bizim dizi elemanlarının index numarası olur ve biz bu sayılarla o dizi elamanına ulaşırız. Siyah Renkteki sayılar ise o dizideki elamanlardır. Ben 21 numaralı sayıya ulaşmak istiyorsam “diziminadi[2]” şeklinde ulaşırım.

csharpdiziler

Dizi Tanımlama

Csharpta dizi tanımlama için veri tipini yazdıktan sonra köşeli parantezler açıyoruz ve dizimizin ismini tanımlıyoruz daha sonra “new” anahtar kelimesiyle yeni bir dizi kümesi oluşturmuş oluyoruz. Dizimizin Kaç elamanlı olduğuna köşeli parantez içine yazıyoruz sonra olarak eğer dizimize başta elaman tanımlamak istiyorsak süslü parantezler içinde değerlerini giriyoruz.

Dizi Elamanlarına Ulaşmak

Dizinin içindeki bir elaman ulaşmak için index numarasıyla ulaşabiliriz.

Dizinin bütün elamanlarına for döngüsüyle bu şekilde ulaşabiliriz.

Etiketler
Paylaşmak Güzeldir :)
Csharp Dersleri –
Csharp Dersleri –

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*