Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Csharp Dersleri – Do While Döngüsü - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaC# DersleriCsharp Dersleri – Do While Döngüsü

Csharp Dersleri – Do While Döngüsü

csharp
Do While döngüsü diğer iki döngümüz olan for döngüsü ile while döngüsü ile aynı diye biliriz . Tek fark Do While kısmına yazdığımız deyimlerin bir defa da olsa çalışacağı ondan sonra şartın sağlanıp sağlanmadığına göre devam etmesidir. Yani biz eğer bir kodun en azından bir defa çalışıp eğer şart da sağlıyorsa döngüye girmesini istiyorsak Do while Kullanmalıyız.

Do While Yapısı

Örnek -1

Bu örneğimizde sadece while kullansaydık döngümüz çalışmayacaktır. Çünkü sayı değişkenimiz 10 değerinde olduğu için şartımıza uymuyordu ama do while ile döngümüz şarta bakmaksızın bir defa çalışacağından ve sayacı erkana yazdıktan sonra 1 artacağından döngümüz sonsuz döngü olacaktır . Çünkü sayac 11 olduktan sonra hiç 10 olamayacağından döngümüz sürekli çalışacaktır.

Do While Haftanın Günleri

Kullanıcıdan aldığımız değere göre haftanın günlerini yazdıran bir do while döngümüz var . Şartımıza bakmaksızın do while döngümüz mutlaka bir kere çalışacağından haftanın günlerini seçtiğimiz seçeneğe göre yazazcaktır.Çıkış İçin -1 bastığımızda döngüdeki şartımız . Gereğince ve else if ile kullandığımız için aynı zamanda uygulamamız sonlanacaktır.

Paylaşmak Güzeldir :)
Csharp Dersleri –
Csharp Dersleri –

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*