Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Csharp Dersleri – Bubble Sort Sıralama Algoritması - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaC# DersleriCsharp Dersleri – Bubble Sort Sıralama Algoritması

Csharp Dersleri – Bubble Sort Sıralama Algoritması

csharp
Bubble Sort mantığı ile sıralama yaptığımızda dizi içindeki elemanları kendisinden sonraki bütün elamanlar ile karşılaştırır kendisinden küçüğü var ise yer değiştirir. Bu şekilde dizideki bütün elamanlar ile eşleştirme yapılarak sıralama işlemi yapılır.

Bubble Sort Mantığı

Yukarıdaki gibi sıralanmış bir dizimiz olsun ve bu dizimizdeki elamanları küçükten büyüğe doğru sıralamak istiyorsak bubble sort mantığı ile şu şekilde işleyecektir. Önce dizinin ilk elamanını bütün elamanlarıyla karşılaştırırız. Büyük mü diye eğer değilse olduğu yerde kalır sonra 2. elamanına geçer yani 43 e ,43 53’ten küçüktür fakat 36 dan büyüktür o yüzden 36 ile 43 yer değiştirir daha sonra dizinin 2. elamanı artık 36 olmuştur 36 ile tekrar dizinin bütün elamanları karşılaştırılır yani önce 53 sonra 43 ile ikisinden de küçük olduğu için 12 ile karşılaştırıldığında bu sefer dizinin 2. elamanı 12 olur 36 da 12 nin olduğu yere en son yere geçer bu şekilde devam eder taki dizinin son elamanına gelene kadar.

Bubble Sort ile Sayıları Küçükten Büyüğe Doğru Sıralamak

Paylaşmak Güzeldir :)
Csharp Dersleri –
Csharp Dersleri –

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*