Eğitm Sayısı :532
AnasayfaC# DersleriCsharp Dersleri – Metotlar

Csharp Dersleri – Metotlar

csharp
Metodlar uygulamalarımızda çok defa kullanacağımız şeyleri tek seferde kullanmamıza olanak sağlar. Şuana kadar bir çok hazır metot kullandık Console Sınıfından WriteLine Metodu gibi Math sınıfından Round Metodu gibi bir çok metot kullandık. Daha kalıcı bir örnek verecek olursak. Diyelim ki bir marketiniz var ve günlük ne kadar hasılat yaptığınızı hesaplamanız gerekiyor. O zaman bir metot yazarak bir seferliğine daha sonra o metodu çağırdığınızda her gün o işlemin sonucunu elde edebilirsiniz.Metotlar sayesinde ayrıca işlemleri küçük parçalara ayırmış oluyoruz.

Metot tanımlama

Aşağıdaki Public yani genel dediğimiz erişimi o class içinde ulaşılabilir. 2 sayıyı toplayan bir metot örneği bulunmaktadır.

Metotlar Örnek

Metotlar bizim isteğimiz doğrultusunda kimi zaman değer döndürür kimi zaman döndürmez. Yani yapacağımız işleme göre şekillendiriyoruz. Void ile biz metodumuzun geriye değer döndürmeyeceğini sadece o metodu çağırarak programımızda o metottaki işlemleri yapmasını sağlarız. Metodumuzun içinde return deyimini kullanıyorsak zaten o şekilde geriye değer döndürmüş oluyoruz. Metotları yazarken geriye dönecek değerin türüne uygun yazmalıyız. Örneğin geriye string tipinde bir değer dönüyorsa onu Int yapamayız. Metodları kullanırken ayrıca sınıfı türetiriz bu şekilde sınıfın içindeki diğer metotlara erişebiliriz.

Etiketler
Paylaşmak Güzeldir :)
Csharp Dersleri –
Csharp Dersleri –

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*