Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri |Dizi Fonksiyonları Part – 3

Php Dersleri |Dizi Fonksiyonları Part – 3

maxresdefault-orangepeel

Diziler için kullanabileceğimiz bir çok fonksiyonlar vardır. Bunlardan en çok hangileri işimize yarar dediklerimi seçtim bu dersimizde bir kısmından bahsedeceğim .Bunlar hangileri  “Count “onunla aynı işi yapan “sizeOf ” ve bize dizi oluşturma işlemi sağlayan range fonksiyonundan bahsedeceğim aynı zamanda dizilerimize nasıl eleman eklenir. Bunları göreceğiz.

Sizeof ve Count fonksiyonları

Bu işimizi gerçekleştiren iki tane fonksiyon bulunmaktadır . Birincisi Count diğeri sizeof kardeş gibidirler. İkisi de aynı görevi yapmaktadır.Dizimizin içinde kaç tane tanımlanmış index yani elaman olduğunu söyler.

Range fonksiyonu

Range ile istediğimiz türde bize elemanları oluşturur ve verir . Mesela 1 ile 10 arasındaki sayılardan oluşan bir dizi yapacağız ve bunu tek tek 10 a kadar yazmak yerine range(1,10) yazdığımızda bu dizimiz oluşmuş olacaktır.Bu kadar basit bir kullanımı vardır.Bunu sadece sayılar üzerinde değil harfler üzerinde de yapabiliyoruz. Aşağıdaki örneklerimizi inceleyelim.

Diziye Eleman Eklemek

Diziye farklı şekillerde eleman ekleyebiliyoruz bunun bir çok yolundan bahsedeceğim ilk önce en basit olan yollardan olan dizin index numarası ile yada hiç dizinin index numarasını girmeden eklemek. Hemen Aşağıdaki örneklerimizi inceleyelim.

Array_push ve Array_unshift ile diziye eleman eklemek

Dizinin sonuna ve ya dizinin başına eleman eklemek isteyebiliriz . Dizinin sonuna zaten elaman eklemek çok kolaydı bunu bu sefer array_push kullanarak ta yapabiliriz. Array_push ile dizinin sonuna elamanı eklemektedir. array_unshift ise dizinin başına eleman eklemekteyiz yani sıfırıncı index dediğimiz ilk indexe değerimizi ekletir.

Dizinin Değerini değiştirmek

array_pop ile array_shift eleman silmek

Diziye eleman ekledik değiştirdik şimdi ise silelim . Diziden eleman silmek çok kolay baştan veya sondan silmek için kullandığımız iki fonksiyon var birisi array_pop diğeri ise array_shift fonksiyonudur. Array_pop dizinin sonundan eleman silmektedir. Array_shift ise başından silmektedir.

array_slice ve array_splice fonksiyonları

Diziler içinde belirli indexlere ulaşarak o indexteki değerleri alabiliyoruz hatta yerin yenisini bile ekleyebiliyoruz. Array_slice ile index numarasını verdiğimiz değerden istediğim indexe kadar değerleri çekip alabiliyoruz. Array_splice ile aynı array_splice gibi seçmiş olduğumuz değeri değerlerin yerine yeni değerleri ekleyebiliyoruz. örnekleri incelersek daha net anlayacaksınız.

is_array ile in_array fonksiyonları

Dizilerimizin dizi olup olmadığını öğrenmek isteriz ya da dizimizin içinde değer olup olmadığını öğrenmek isteriz. is_array fonksiyonu ile dizimizin dizi olup olmadığını öğreniriz.Eğer dizi ise bize true değeri döndürür . in_array ise dizimizin içinde değer olup olmadığını kontrol eder . Eğer aradığımız değer varsa dizimizde true döner. Burada ikisi arasındaki farkı iyi anlamalısınız birisi dizinin dizi olup olmadığına diğeri ise dizinin içindeki değer var mı yok ona bakar.

array_keys ve array_values fonksiyonları

list ve extract dizi değerlerini değişkene çevirmek

Dizinin içindeki index numaralarını birer değişken olarak kullanabilmekteyiz. Yani aşağıdaki örneğimize bakacak olursak. list ile $a değişkenine marmara değeri atanmıştır. Extract ile karaktersel index numarası olan “Okul ” u bir değişken yapmış bulunmaktayız.

Paylaşmak Güzeldir :)
Php Dersleri |İki B
Php Dersleri |Php Di

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*