Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri |For Döngüsü

Php Dersleri |For Döngüsü

maxresdefault-orangepeel

Çok kullanacağımız döngülerden biriside For döngüsüdür. Verilerimizin tamamı veya bir kısmını sıralatmak listeletmek için ve daha bir çok listelemek amaçlı kullandığımız bir döngüdür.Kullanım mantığı da basittir. İfade1 bir kere çalışmak üzere başta çalışır ve ifade2 deki koşula bakılır eğer ifade2 deki koşulumuz true dönerse deyim kısmımız işleme girer ve ifade2 den true döndüğü için ifade3 işte o an çalışır. Koşul Deyimlerinden biriside Switch – Case dir. Çalışma mantığı if ile aynı gibi düşünebilirsiniz. Switch case deyim deyim yani satır satır çalıştığından ya tamamen o switch bloğunu tamamlaması gerekir sonlandırmak için ya da case sonunda “break” arar .

 

0 dan 10 a kadar sayıları yazdıralım

İki boyutlu dizi içindeki değerleri listeleme

İki boyutlu bir dizinin içindeki değerleri ekrana yazdırmak for döngüsüyle çok kolay istersek hepsini istersek bir kısmını yazdırabiliriz.

‘; echo ‘< td>’.$dizim[$i][‘isim’].’

‘; echo ‘< td>’.$dizim[$i][‘Not’].’

‘; //tr tagimi kapattım echo ‘

‘; } echo ‘< /table>’; //tablo tag mi kapattım

İç içe for döngüsü

İç içe for döngüsü çok sık kullanabileceğimiz bir olaydır. O yüzden mantığını iyi kavramakta yarar var. Şöyle düşünebilirsiniz aşağıdaki örneği; Elektrik faturası yatıracaksınız ve k10 kişilik bir kuyruktasınız ve önünüzdeki 9 kişi var .Sizde Dahil olmak üzere diğer 9 kişinin komşuları size 10 ar tane fatura vermiş.Normalde siz ve önünüzdeki 9 kişi 1 fatura işlemi yapacakken 10 tane fatura işlemi yapıyorsunuz.Yani her bir kişiye sıra geldiğinde 10 defa fatura yatırıyor. Bu şekilde aşağıdaki örneği düşünebilirsin.

Etiketler
Paylaşmak Güzeldir :)
Php Dersleri |Switch
Php Dersleri |Foreac

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*