Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri |If-Else If – Else Deyimleri

Php Dersleri |If-Else If – Else Deyimleri

maxresdefault-orangepeel

Programlama dilinde olmazsa olmaz dediklerimizden ve her şeyde kullanabileceğimiz bir kontrol yapısıdır.İf , Else if ve Else şeklindedir. İf şartı gerçekleşmezse else if  şartına bakılır  ve en son olarak else şartına bakılır.Bu şekilde gelen şartın doğruluğunu kontrol ederek işlemimizi gerçekleştiririz.

if – Else Deyimi Kullanımı

if – Else Deyimi Diğer Kullanımı

İf deyiminin bu şekilde kullanımı da mevcuttur. Echo Komutunu en başa yazarak $sayi değişkenim ile şartım arasındaki olay doğru ise birinci kısmı değilse ikinci kısmı çalıştırmaktadır.

İf – else if – else Kullanımı

Burada eğer $gun değişkenimizin içindeki değerle ile şartımızda değer eşitse şartımızdaki işlem gerçekleşecektir. Eğer hiçbir şart doğru değilse else bloğu çalışacaktır.

Süslü parantez farkı

Eğer blogumuz içindeki deyimler tek satırdan oluşuyorsa.Süslü parantez kullanmayabiliriz ama birden fazla satırdan oluşuyorsa kullanmalıyız.Aşağıdaki Kod bu şekilde kullandığımızda hata alacağızdır.

Login Girişi

Kullanıcıdan gelen bilgileri post methodu ile alarak bizim şartımıza uyup uymadığını kontrol ediyoruz . Eğer şartımız gerçekleşiyorsa if bloğunun çalışmasını sağlıyoruz. Değilse zaten else bloğu çalışacaktır.

login.php sayfası

Form.html sayfası

kullanıcı Adı :
Şifre
Paylaşmak Güzeldir :)
Php Dersleri |Exit i
Php Dersleri |Switch

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*