Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri |İki Boyutlu Diziler Part – 2

Php Dersleri |İki Boyutlu Diziler Part – 2

maxresdefault-orangepeel

Verilerimiz çoğaldıkça ve kompleks bir hal almaya başladıkça tek boyutlu diziler işimizi görmeyebilir. Bu yüzden iki boyutlu diziler işimizi görmektedir. Kimi zaman bunlarda işimizi görmemekte ama bu dersimizde iki boyutlu dizilerden bahsedeceğim için onlara değinmiyorum. Bu dersimizde foreach döngüsünü de işlemlerimizde kullanmış olacağız ve kullanışlı bir fonksiyonumuz olan extract fonksiyonundan da bahsetmiş olacağız. Hemen uzatmadan dersimize bakalım.
Bu iki boyutlu dizi nedir ki aşağıdaki resmimiz üzerinden anlatacak olursak yeşil alan bizim dizimiz ve ismi “okullar” dizimin içinde 2 tane daha dizi vardır. Birisi İstanbul Üniversiteleri, Diğeri de Gaziantep Üniversiteleri adında , 2. dizilerime ait üniversiteleri benim 2. dizimin elamanları olmaktadır. 2. dizilerim ise asıl “okullar” adını verdiğim dizimin elamanlarıdır.
<div class=”clear”></div>

ikiboyutludizi

İki Boyutlu Dizi Tanımlama

Öncelikle iki boyutlu dizimizi tanımladık. Ardından Var_dump ile dizimin içindeki bilgileri bir ön izleme yapıyorum. Daha sonra ulaşmak istediğim veriye nasıl ulaşacağımızı görüyoruz. Ardından bütün verilere nasıl bir seferde erişebiliriz ona bakıyoruz .Bunu foreach ile sağlıyoruz.Daha sonra yeni bir komut görmekteyiz extract bu komut bize dizimizin içindeki index değerini bize değişken olarak çevirmekte ve biz hiç tanımlamadığımız halde dizinin içindeki değeri biz değişken gibi kullanabilir hale gelmekteyiz

Php Dersleri |Dizile
Php Dersleri |Dizi F

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*