Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Php Dersleri |Switch - Case Deyimi - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri |Switch – Case Deyimi

Php Dersleri |Switch – Case Deyimi

maxresdefault-orangepeel

Koşul Deyimlerinden biriside Switch – Case dir. Çalışma mantığı if ile aynı gibi düşünebilirsiniz. Switch case deyim deyim yani satır satır çalıştığından ya tamamen o switch bloğunu tamamlaması gerekir sonlandırmak için ya da case sonunda “break” arar .

Örnek – 1

Sayımız 10 Eşit olduğundan dolayı birinci case çalışıcaktır.

Örnek – 2

Bu sefer sayı yerine string bir ifade kullandık. Burada üçüncü case bloğumuz çalışacaktır.

Örnek – 3

Break kullanmazsak ne olur . ? Burada olay şudur Şimdi 3 tane break kullanmadan case kullandık ve biz eğer $gun değişkenine salı yazarsak ekrana 3 echo komutunu da yazar.Yukarıda bahsetmiştim Switch case sonlanması için break arar ya da break bulamıyorsa switch bloğunu tamamlaması gerekir. O yüzden 3 echo komutu da ekrana yazılacaktır.Eğer çarşambayı çağırırsak bu sefer salı hariç diğer iki echo komutu çalışacaktır.

Eğer biz break kullanırsak ikinci case de yani aşağıdaki gibi çarşamba da break kullanırsak ve biz $gun değişkenine salı yazarsak . 3.echo komutu çalışmayacaktır. Çünkü O caseden önce break bulunmaktadır.

Örnek – 4

Case içinde veya da kullanabiliyoruz . Nasıl mı ? Aşağı örnekte meyveler ve sebzeler bulunmakta ben tanımlamış olduğum meyvelerden herhangi birini seçtiğimde bana tek bir sonuç verecek her biri için ayrı bir echo kullanmış olmayacağım.

Örnek – 5

Peki ya benim seçimim bunlardan hiç biri değilse bir içecek olursa ne yapacağım ? o zaman default özelliğimiz devreye giriyor.Genelde işlerin yolunda gitmediğinde istediklerimizin dışında bir şeyler olduğunda kullanırız.

Paylaşmak Güzeldir :)
Php Dersleri |If-Els

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*