Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri | Php Metinler Arasında Arama

Php Dersleri | Php Metinler Arasında Arama

maxresdefault-orangepeel

Php ile metinler arasında arama yapmak için kullandığımız bir çok fonksiyon bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı strpos(),strrpos() ve strstr() fonksiyonlarıdır. strpos ile strrpos bize bulduğu kelimenin bulunduğu yerdeki sayısını getirir. strstr ise bulduğu kelime ile kelimeden sonra gelen bütün metini getirir.

strpos() Fonksiyonu

strpos ile aranan metin içinde ilk bulunan kelimenin bulunduğu yerin sayısını döndürür . Büyük küçük harf duyarlıdır ve eğer aradığı değeri bulamazsa geriye false değeri döndürür. Aynı değerden 2 tane cümle içinde varsa ilk değerin bulunduğu yerin sayısını getirir.

strrpos() Fonksiyonu

Bu Fonksiyon ile arama yaptığımız metin içinde kelimeyi en sondakinin bulunduğu yerin sayısını getirir. Eğer aradığı değer yoksa false değerini döndürür.Büyük küçük harf duyarlıdır.

strncmp() Fonksiyonu

Bu fonksiyon 3 parametre almaktadır. Üçüncü parametre de karşılaştıracağı kelimedeki kaç karakterin karşılaştırılacağını belirliyorsunuz. Aynı zamanda büyük küçük harf duyarlıdır ilk iki harfini büyük küçük harf olarak aynı olduğundan ” 0 ” değeri dönecektir.

strstr() Fonksiyonu

Bu fonksiyon ile aradığımız kelimeden öncesini veya sonrasını ekrana getirebiliyoruz. Aynı kelimeden 2 tane varsa ilk bulduğundan sonrasını ekrana getirmekte.Büyük küçük harf duyarlıdır.Email işlemlerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Paylaşmak Güzeldir :)
Php Dersleri |Php Me
Php Dersleri | Php M

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*