Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Php Dersleri | Php $_GET , $_POST ve $_REQUEST Metodunun Kullanımı - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri | Php $_GET , $_POST ve $_REQUEST Metodunun Kullanımı

Php Dersleri | Php $_GET , $_POST ve $_REQUEST Metodunun Kullanımı

maxresdefault-orangepeel

Sayfalar arası veri gönderimi yada değer gönderimi yapmamız gerekebiliyor. Bazen aynı sayfa içinde bile bu işlemi yapmamız gerekmekte. Verileri $_GET , $_POST ve $_REQUEST İşlemleriyle sağlıyoruz. Bunları form elemanlarının “name” özellikleriyle ya da iletişime geçilir ve ona göre oradaki bilgiler kullanılır. Bu konuyu daha iyi anlamak için form elemanlarını inceleyelim.

Form Elemanları

Örneğin aşağıdaki gibi bir üye giriş formumuz olsun. Formumuz “uyegiris.php” isimli sayfaya post methoduyla bilgi gönderecek. Bu bilgilere ulaşmak için inputların name özelliklerini kullanarak sayfaya çekeceğiz ve sayfaya çektikten sonra hangi işlemleri yapmak istiyorsak onları yapacağız.

Input Etiketi

Input etiketi içersinde bulunan name özelliği ile post methoduna buradaki bilgileri alacaksın diyoruz. Buradaki bilgiler ne oluyor derseniz .Kullanıcının texboxa girdiği bilgiler oluyor. Örneğin Ben textboxa kullanıcı adı olarak “İstanbul” girdiysem post ile bu değeri almış oluyorum. Type olarak belirlediğim özellik ise onun türünü belirliyor eğer sadece sayısal değerler almasını istiyorsak number girebiliriz. Eğer oraya sadece email girilmesini istiyorsak email , herşey girilmesini istiyorsak text, şifre ise ve şifrenin güvenliği açısından gözükmesini istemiyorsak password gibi değerler girilebilir.

$_POST Metodu

İçlerinden En güvenli method $_POST metodudur. Post metoduyla verileri istediğimiz gibi istediğimiz sayfalara alabiliriz. Kullanımı Çok basittir. Şimdi post methoduyla basit bir üye giriş işlemi yapalım. Öncelikle Localhostumuz da index.php adında bir dosya oluşturalım oraya form elemanlarını koyalım ardından login.php sayfası oluşturalım oraya da php kodlarıızı koyalım

Index.php

Aşağıdaki formda kullanıcının , Kullanıcı Adını ve şifresini post methoduyla login.php sayfasına post işlemi yapıyoruz.

login.php

$_GET Metodu

Get metodu daha güvensizdir post metoduna göre çünkü gönderdiği verileri biz adres çubuğundan alırız. Örnek verecek olursak. “ www.ademyalcin.com/dersler.php?id=25” şekildeki örnekde get metodu ile ben “id” de ki 25 değerini almak istediğimde get metodunu kullanırım.

Index.php

Aşağıdaki formda kullanıcının , Kullanıcı Adını ve şifresini post methoduyla login.php sayfasına post işlemi yapıyoruz.

login.php

Not :Get metodunu kullanırken adres çubuğuna bakarsanız daha net anlayacaksınız . text box içine yazdığınız değerler ile name değerleri orada gözüküyor olacak.

$_REQUEST Metodu

Get veya Post ile gönderdiğiniz verileri alan bir metottur. Çok kullanılmamaktadır. Çalışma mantığı aynı get ve post gibidir.

Index.php

Aşağıdaki formda kullanıcının , Kullanıcı Adını ve şifresini post methoduyla login.php sayfasına post işlemi yapıyoruz.

login.php

Php Dersleri | Php D
Php Dersleri | Php $

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*