Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri | Php Chmod Ayarları

Php Dersleri | Php Chmod Ayarları

maxresdefault-orangepeel

Chmod ayarları sunucumuzdaki dosya ve klasörler yazma , okuma ve uygulama gibi izinler vermekte. Bunun yapılma amacı tabi ki güvenliktir. Dosyalarınızın İçine birilerinin bir  şeyler eklemesini silmesini engellemek  bazı klasörleri yazılabilir yada okunabilir yapmak gibi düşünebilirsiniz.Peki bu ayar nasıl olmakta gelin bunları inceleyelim.

chmod

Chmod Değerleri

Chmod değerleri Onluk tabanda yazılmış sayısal karakterlerdir .Örneğin “777” sayısını ele alalım 777 sayısı bütün izinleri verilmiş bir klasör yapısı demektir. Şimdi biraz daha irdeleyelim. ilk 7 rakamı yani baştaki 7 rakamı ikilik tabana çevirdiğimizde 111 sayısını elde ederiz . İkilik tabanda 1 ve 0 dan oluşur . 7 rakamını ikilik tabana çevirdiğimizde 111 sayısını elde ederiz diğer 7 rakamları içinde aynı böyledir.Yani 777 Sayısı 111 111 111 şeklinde olacaktır ikilik tabanda. Neden 3 tane var derseniz 7 rakamı buna değinelim ilk 7 rakamı Dosya sahibine ,ikinci 7 Dosya sahibinin grubuna dahil kullanıcılar,üçüncü 7 ise diğer tüm kullanıcılar. 111 Sayısında açıklayalım . Birinci 1 rakamı okunup okunmayacağını belirtir eğer 0 ise okunmaz anlamına gelir.İkinci 1 rakamı ise yazma iznini belirtir. Eğer 0 ise yazma izni yoktur. Üçüncü 1 rakamı ise eğer uygulama varsa çalıştırılıp çalıştırlamayacağını belirtir.

 

Onluk Tabandan İkilik Tabana Dönüşüm

Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere 7 sayısını ikilik tabana çevirmek için hep bölüyoruz ve elde ettiğimiz bölüm değerinin en son değerinden başlayarak kalanları yan yana yazarak elde ediyoruz.

chmoddonusum

Chmod Sayılar

Şuana kadar sadece 777 sayısını inceledik şimdi diğer sayılara bakalım. 644 ü inceleyelim . 4+2= 6 Olduğundan sadece yazma + okuma izni vermiş oluyoruz. Kime ? Dosya Sahibine, 4 sayısı sadece okuma demek oluyor kime ?Dosya sahibinin grubuna dahil diğer kullanıcılar, son 4 sayısı da aynı şekilde sadece okuma izni veren ve diğer tüm kullanıcılara.

  • 0: Hiçbir izin yok
  • 1: Çalıştırma izni
  • 2: Yazma izni
  • 4: okuma izni
Paylaşmak Güzeldir :)
Php Dersleri |Php SE
Php Dersleri | Php D

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*