Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri | Php Dosya İşlemleri Part – 1

Php Dersleri | Php Dosya İşlemleri Part – 1

maxresdefault-orangepeel

Php ile txt uzantılı dosyalar oluşturmak ve bu oluşturulan dosyanın üzerine veriler girmek isteyebiliriz.Sadece txt değil istediğimiz uzantıda dosyada oluşturabiliriz. Şimdi bu dersimizde bir txt uzantılı dosya oluşturup bunun üzerinde işlemlerden bahsedeceğim.

Txt uzantılı Dosya oluşturma

Php ile txt uzantılı dosyamızı oluştururken fopen() fonksiyonunu kullanıyoruz. İki parametre almakta. İlk parametreye dosyayı nerede oluşturacağımıza ikinci parametrede ise dosyayı açma ve okumak gibi özellikler için kullandığımız ifadeler bu ifadeler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

İfade Açıklama Kullanım
a Dosya yoksa oluşturur ve dosyanın içindeki verilere ek yapar fopen(‘deneme.txt’,’a’)
a+ Dosyayı okur ve ek yapar yoksa oluşturur fopen(‘deneme.txt’,’a+’)
r Dosyayı sadece okur fopen(‘deneme.txt’,’r’)
r+ Dosyayı okur ve yazma işlemi yapar fopen(‘deneme.txt’,’r+’)
w Dosyanın üzerine yazar yoksa oluşturur fopen(‘deneme.txt’,’w’)
w+ Dosyanın üstüne yazar ve okur yoksa oluşturur fopen(‘deneme.txt’,’w+’)

Dosyaya Güvenli Şekilde Yeni Veri Girme

fopen ile oluşturduğumuz dosya da girdiğimiz ikinci parametre önemlidir çünkü dosyaya veri mi ekleyeceğiz yoksa yeni dosya mı oluşturacağız yoksa sadece verimi okuyacağız önemlidir. O yüzden yukarıdaki tabloda iyi anlaşılmalıdır.Bu örneğimizde oluşturduğumuz bir dosyaya veri ekleyeceğiz eğer öyle bir dosya yoksa aynı zaman kendisi oluşturacaktır.

Dosya açılmıyorsa veya öyle bir dosya yoksa . O dosya üzerinde işlem yapamayız. O yüzden o dosya üzerinde okuma gibi işlem yapılamayacağını öğrenmemiz lazım . Peki nasıl ?

Dosya Özelliklerine Bakmak?

Oluşturduğumuz öyle bir dosya mevcut mu eğer mevcut ise , Okunabilir mi ? Yazılabilir mi ? Bunları kontrol ederek daha güvenli işlemler yapabiliriz. Daha önceki derslerimizde dosyanın varlığını file_exists ile kontrol etmeyi öğrenmiştik burada iki fonksiyon ile tanışacağız. Birinci is_readable() yani okunabilir mi diğeri ise is_writable() yazılabilir mi?

Paylaşmak Güzeldir :)
Php Dersleri | Php C
Php Dersleri | Php D

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*