Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri | Php Date Fonksiyonları

Php Dersleri | Php Date Fonksiyonları

maxresdefault-orangepeel

Php ile tarih işlemlerinde kullandığımız fonksiyon date() fonksiyonudur. En basit örnek verecek olursak kullanıcının siteye giriş yaptığında , çıkış yaptığında veya o an ki gün bilgilerini göstermek istediğimizde gibi vs durumlarda sıkça kullandığımız bir fonksiyondur.

Date Fonksiyonu

Kullanımı basittir. Date deyimini yazdıktan sonra içine aşağıdaki tablodaki gibi bazı parametreleri yazarak farklı sonuçlar üretebiliriz.

Parametre İşlevi
d 01 -31 arası değer alan günler
D Bir günün metinsel 3 harfini verir (Mon)
m Bir Ayın sayısal gösterimi 01-12 arası
M Bir ayın metinsel 3 harfini verir (Nov)
y Bir Yılın 4 basamaklı halini verir (2013)
Y Bir yılın 2 basamaklı halini verir(13)
h Bir saatin 12 saat dilimi biçiminde gösterir(01-12)
H Bir saatin 24 saat dilimine göre gösterir (00-23)
g küçük h gibidir ama 0 dolgusuzdur yani(1-12)
G büyük H gibidir ama 0 dolgusuzdur (1-23)
i Sıfır Dolgulu dakika(00-59)
s sıfır dolgulu saniye(00-59)

Varsayılan Zaman Dilini Ayarlamak

Yukarıdaki tabloya göre zamansal işlevleri kullandığımızda mesela şuan Türkiye’de saat 21:09 ise bize 18.09 Sonucunu verebilir. Çünkü Türkiye saatine göre zaman dilimini vermemekte. O yüzden aşağıdaki kodu date fonksiyonundan önce kullanırsak durum düzelir.

Zaman Damgası

mktime fonksiyonu ile zaman damgası . Zaman damgası nedir derseniz. 1 Ocak 1970 ile belirlediğimiz zaman arasında ki farkı saniye olarak verir.Bunu iki zaman arasındaki farkı bulmada da kullanabiliriz. Mesela A zamanı ile B zamanı arasındaki farkı bulup saniye cinsinden daha sonra bunu 1 yıl ile çarparak kaç yıl geçtiğini hesaplayabiliriz. Zaman dilimini İstanbul yaparak aldığımız sonuç

İki tarih arasındaki farkı bulmak

Önce mktime ile saniye cinsinden değerleri aldık daha sonra bu saniyeler arasından farkını aldık ve bunu 24 saate böldük arada geçen saati bulduk.

getdate Fonksiyonu

getdate fonksiyonu bize o anki saat dakika gün yıl ay gibi bütün bilgileri bir dizi içinde sunar . Aşağıdaki örnekte bize şuan ki saniye,dakika,saat,gün,haftanın kaçıncı günü,ay,yıl,1 yılın kaçıncı günü olduğunu,gün adı ,ay adı,1970 yılından bu zamana kadar geçen saniye şeklinde bilgi verir . Bu bilgileri ekrana yazdıralım ve kullanalım aşağıdaki örneğimizde.

Türkçe Tarih Çıktısı Almak

Evet en çok bunu istiyoruz tabi ki Türkçe tarih formatında yazmak bunu şuan fonksiyonla da yapabiliriz ya da küçük bir kod ile de yapabiliriz. Önce bu kod için kullanabileceğimiz parametrelere bakalım aşağıdaki tabloda bulunan . Daha sonra lokal kısmı Türkçe olduğunu söylüyoruz. Ardından strftime fonksiyonu ile Türkçe tarih çıktısı alalım.

Paylaşmak Güzeldir :)
Php Dersleri | Php C
Php Dersleri | Php i

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*