Eğitm Sayısı :532
AnasayfaPhp DersleriPhp Dersleri | Php ile Fonksiyon Tanımlama ve Kullanımı

Php Dersleri | Php ile Fonksiyon Tanımlama ve Kullanımı

maxresdefault-orangepeel

Sitemizde bazen aynı işleve sahip yazdığımız kodları tekrar kullanmamız gerekebilir. Bu gibi İşlemlerde işimize yarayan bir fonksiyon tanımlayarak bunu sağlayabiliriz. Örnek verecek olursak eğer sitemizde Türkçe karakterler için ve bazı HTML taglerine karşın sitemizde bir nevi koruma işlemi yapabiliriz. Kullanıcı adında üye giriş yaparken ya da üye olurken gibi durumlarda bu tür olayları kontrol edebiliriz.

Fonksiyon Tanımlama

İlk fonksiyonumuzu tanımlayalım öncelikle function deyimini yazdıktan sonra fonksiyonumuza isim veriyoruz. Eğer parametre kullanmak istemiyorsak parantez içini boş geçiyoruz. Sonra fonksiyonumuz içindeki yapması gereken işlemleri yazıyoruz.

1 ile 10 arasındaki sayıları toplayan bir fonksiyon

Yukarıda biz echo ile değeri yazdırdık .Bunu“return“ ifadesiyle deneyebiliriz. Return ifadesiyle fonksiyon içinde gerçekleşen sonucu döndürür.
Aşağıdaki Örnekte eğer girilen sayının tek mi çift mi olduğuna bakacağız. Ona göre Return İfadesiyle sonuç dönecektir. Dikkat ederseniz echo ile fonksiyon içinde kullanmadık. Fonksiyonu çağırırken kullandık .

Parametreli Fonksiyon Oluşturma

Yukarıdaki örneğimizde fonksiyonlarımız herhangi bir parametre almıyordu. Parametre alması dışardan değer gelmesi ya da bizim o parametreye default bir değer atamamız olabilir.

Parametreye kendimizde değer verebiliriz defaultolarak . Eğer bir parametreye değer göndermezsek direk olarak o değeri alacaktır.

Fonksiyonlar Değişken Kavramı

Fonksiyonlarda değişken tanımlarken tanımladığımız değişkeni fonksiyon dışında da kullanabiliriz. Çünkü Fonksiyon kendi içinde ayrı bir kapalı kutu misali düşünebilirsiniz. Aşağıdaki örneğimizde dışarıda tanımladığımız değişken ile fonksiyon içinde tanımladığımız değişken aynı olmasına rağmen birbirini etkilemeyecektir.

Ama istersek biz bunu kullanabiliriz global adını verdiğimiz değişken türleri vardır. Yani tanımladığımız değişkeni global olarak tanımlarsak. İşlem tamam olacaktır.

Paylaşmak Güzeldir :)
Php Dersleri | Php D
Php Dersleri | Php i

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*