Eğitm Sayısı :532
AnasayfaActionScript 3.0ActionScript 3.0 |Boolean – Uint – Int – Number

ActionScript 3.0 |Boolean – Uint – Int – Number

as3

Programlama dillerinde veri tiplerinin kullanımı ve aldığı değerler, ram’da kapladığı alanlar gibi durumlar kimi zaman önem taşır çünkü veri tipleri ram’da farklı boyutta yer kaplamaktadır.

Boolean Veri Tipi

Boolean veri tipinde 2 sonuç dönmektedir . True(Doğru) ve False(Yanlış) Bunu şu şekilde de çoğaltabiliriz. 1 ve 0 , “Evet” ya da “Hayır” Şeklinde de düşünebiliriz. Örnek verecek olursak eğer tanımladığınız değişkenin içinde değer varsa bu “true” yoksa “false” döner . Bu şekilde basit bir örnekle aklınızda çalışma mantığını tutabilirsiniz.

Uint , Int , Number

Verilerimizin içeriğine göre farklı veri tipleri kullanırız . Sadece rakamdan oluşuyorsa verilerimiz sayısal veri tiplerini kullanırız. Tabi bunlarda kendi içlerinde ayrımlarını bulunmaktadır nasıl bir ayrım derseniz alacağı değerler bakımından kimi zaman “Int” kimi zaman “number” kullanırız . Nasıl karar vereceğiz buna peki ? Çok basit şöyle aklınızda ” uint ” sadece sıfır ve pozitif sayılar için ve küçük yer kaplayan 32bit şeklinde saklanır . Yani 0 ile 4.294.967.295 arası. Eğer “Int” kullanacaksanız burada negatif ve pozitif sıkıntınız yoktur “Number” da aynı şekilde “Int” gibidir.Birinci farkı “Int” göre daha çok yer kaplar eğer veriniz büyük bir veri değilse “Int” kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü ” Number ” olarak tanımladığınızda Ram da büyük bir alan için yer açmış olacaksınız ve eğer bu yeri kullanmıyorsanız boşa Ram’i kullanmak işlem hızımızı düşürür.İkinci Farkı ise “Number” ondalıklı sayıları da alırken “int” almaz.

Paylaşmak Güzeldir :)
ActionScript 3.0 |İ
ActionScript 3.0 |St

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*