Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Mysql Dersleri | Mysql Insert Into İle Tabloya Veri Ekleme - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaMysql DersleriMysql Dersleri | Mysql Insert Into İle Tabloya Veri Ekleme

Mysql Dersleri | Mysql Insert Into İle Tabloya Veri Ekleme

Mysql Dersleri

Veritabanımıza veri eklemek için kullandığımız inster into deyimidir. Kullanımı çok basittir. Tabloda ki kullandığımız isimler doğru yazılmalıdır. Veriyi eklerken Values değeri ile tablodaki değer aynı sırada olmalıdır.Yani ornektablo(isim,numara) values(‘{isim}’,'{numara}’) şeklinde olmalıdır.

Bölümler Tablosu

bolumId bolumAd
1 Bilgisayar Öğretmenliği
2 Fizik Öğretmenliği
3 Fizik Bölümü
4 Kimya Öğretmenliği
5 Biyokimya Mühendisliği

Öğrenci Tablosu

ogrenciId ad soyad okulNo bolumId
1 Mehmet Durmaz 1250 1
2 Ahmet Yıkılmaz 1452 1
3 Ayşe NULL 1656 2
4 Melek Tunc 1245 2
5 Seher Ay 2364 5
6 Şakir Yok 1025 4
7 Abbas Kırmızı 1436 3
8 Ayşe Pekmez 1237 2
9 Mert Günaydın 2563 5
10 Ahmet Şeker 2222 3

Insert Into Yapısı

INSERT INTO tabloismi (sütunismi1,sütunismi2 )
VALUES (değer1,değer2);

 

Yukarıdaki şekilde verilerimiz eşleşmelidir.Eğer değer atamadığımız bir sütun olursa Null olarak değer atanır.Default değeri bulunuyorsa ona değer atamak zorunda değiliz.

Aşağıdaki Sql cümlesinde Öğrenciler tablosuna yeni bir öğrenci kayıtı girmekteyiz.Benim Öğrenci tablomda 5 tane sütun bulunmakta ve ilk sütunum ogrenciId ye veri girmeme gerek yok çünkü hem otomatik artma özelliğine sahip hem de birincil anahtar.Diğer sütunlardan istediğime veri girebilirim. Veri girmek istediğim sütunların ismini yazarak values kısmında da o sütunların sırasında hangi verilerin girileceğini yazmam lazım.

Not : Yukarıdaki tabloda bölumId değerine herhangi bir değer atamadım. Eğer tablo yapımda bölümId ‘yi Boş geçilmesine tıklarsam “Null” değer atayacaktır tıklamazsam “0” değerini atayacaktır.

Insert ve Select Beraber Kullanım

Eğer başka bir tablodan veya yine aynı tablodan veri almak istersek select ifadesiyle bunu yapabiliriz. Diğer almak istediğimiz tablodan select ifadesiyle veriyi alıp Insert Into ile eklemek istediğimiz tablolara ekleyebiliriz.Aşağıdaki sorgumuzda ogrenci tablosunda bolumId = 5 olan 2 kayıtı alıp yine öğrenci tablosuna eklemek istedik

Aşağıdaki sorgumuzda bölümler tablosundan Bilgisayar öğretmeliğinin Id’sini öğrenerek bunu yeni kaydımıza ekleme yaptık.

Paylaşmak Güzeldir :)
Mysql Dersleri | Mys
Mysql Dersleri | Mys

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*