Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Görsel Tasarım İlkeleri - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaTeknolojiGörsel Tasarım İlkeleri

Görsel Tasarım İlkeleri

tekrar_kurali2

Yakınlık (Proximity)

Yakınlık; ilgili öğelerin tasarım üzerinde birbirlerine yakın olarak yerleştirilmeleridir. Yakınlık izleyicilerin öğeleri gruplamalarına olanak sağlamaktadır.

Yakınlık ilkesinine uygun olmayan tasarım

Yakınlık ilkesinine uygun olmayan tasarım

Yakınlık ilkesine uygun olmayan tasarım

Yakınlık ilkesinine uygun olmayan tasarım

Tekrar (Repetition)

Tekrar tasarım üzerindeki bir öğenin birçok kere kullanılmasıdır. Tekrar tasarımda birlik ve düzen oluşturmak için kullanılabilir.

Tekrarın olmamasından kaynaklanan birliğin yokluğu

tekrar_kurali

Dairenin tekrar edilmesinden doğan birlik

tekrar_kurali2

Hizalama (Alignment)

Hizalama tasarımdaki öğelerin bazı öğelerle aynı hizada olmasıdır. Hizalama tasarımda birlik ve düzen oluşturmak için kullanılabilir.

Yanlış hizalamadan kaynaklanan tasarımda birliğin olmaması

hizalama

Doğru hizalama sonucu oluşan birlik

hizalama2

İnsanlar dikey ya da yatay olarak hizalanan şeyleri hizalanmayanlara göre daha düzenli olarak algılarlar ve düzenli bilgileri düzensizlere göre daha kolay öğrenir ve hatırlarlar.

hizalam3

Zıtlık (Contrast)

Zıtlık izleyicinin dikkatini çekmek ve tasarımı ilgi çekici duruma getirmek için bazı öğeleri diğerlerinde çok farklı duruma getirmektir.

Tasarımda zıtlığın olmaması

zitlar2

Tasarımda zıtlığın olmaması

zitlar

Bütünlük

Bütünlük, bir görseli meydana getiren öğelerin bir bütün olarak görünmesini sağlayan, öğeler arasındaki ilişkidir. Diğer bir ifadeyle, kelimeler ve diğer nesneler birlikte anlam oluştururlar. Bütünlük, görseli anlamayı ve yorumlamayı kolaylaştırır. Bir görselde bütünlük, öğeleri üst üste bindirerek, oklar gibi işaret araçları ve yukarıda açıklanan çizgi, şekil, renk, çerçeve gibi görsel araçlar kullanarak sağlanabilir.

 

 

Denge

Görsel bir materyalde denge, materyalde bulunan öğelerin algılanan ağırlığı ile ilgilidir. Denge, öğelerin ağırlıkları yatay ve dikey eksenin her iki tarafında eşit olarak dağıtılması ile oluşturulur. İki tür denge vardır: Formal ve informal. Bir görsel merkezden ikiye bölündüğünde, tasarım her iki tarafta da birbirinin yansıması ise denge simetrik ya da formaldir. Bu tür bir denge statiktir.
İnformal denge asimetriktir. İnformal denge, daha dinamik ve izleyenin dikkatini görsele daha çok çeken bir düzenlemedir. Ağırlık yaklaşık her iki tarafta da eşit olmakla birlikte, her iki tarafta farklı öğeler kullanılır. Dengenin olmadığı bir görselde ise, öğeler birbiri üstüne ve bir tarafa yığılmış olarak görülür.

butunluk

Vurgu

Görsel bir materyalde tek bir fikir ele alınsa dahi, bazen görsel içerisindeki bazı önemli öğelerin vurgulanması gerekir.Bu amaçla değişik teknikler kullanılabilir:
* Ok ve benzeri yön gösteren araçlar kullanmak.
* Önemli öğe için diğerlerinden daha parlak bir renk kullanmak.
* Temel öğeyi diğerlerinden daha büyük yapmak.
* Vurgulamak istediğiniz maddeye dikkatleri çekmek için zemin ve şekil arasında kontrast oluşturmak.
* Diğer şekillerden farklı bir şekil kullanmak.
* Vurgulanacak öğeyi diğer öğelerin çakıştığı bir yere yerleştirmek.

HTML5 & CSS3 | Audio
HTML5 & CSS3 | Karde

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*