Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Siber Suçlar ve Önlemler - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaTeknolojiSiber Suçlar ve Önlemler

Siber Suçlar ve Önlemler

teknoloji-nedir

Hediye Kazandınız

Hediye felan kazandığınız yok önce heycanınızı önce dizginleyin :) çünkü heyecanınız sizi bir anlık hata yapmaya götürebilir . Tabi şaka bir yana net ortamında hediye kazandınız gibi bir çok pop-up ile karşılaşabilirsiniz malesef ama bunlar aldatıcı sizi istedikleri hataya düşürmek için kullandıkları bir başka hata o yüzden ilk 500.000 içine girdiniz oyuncak ayı kazandınız :) gibi ya da hediyeni almak için şu linke tıkla gibi ve yine ödülünü kazanmak için şu formu doldur gibi şeylere kanmayın önce bir düşünelim gerçekten ben bu hediyeyi kazanmak için ne yaptm :) ? Bu arada böyle yazıyorum ama geçen gün garanti den bana hediye gelmiş ama neden gelmiş anlamadım kargo ile geldiği için sakınca yok :) onu tabi alın

sahte hediye kazandiniz

Bildiğiniz üzere çok farklı şekilde insanlar kandırılabiliyor. En çok kullandığımız sosyal medya hesapları üzerinden (Facebook,Twitter), ya da email üzerinden açtığımız e-postalardan bizleri kandırabiliyor ve hesap bilgilerimize erişebiliyorlar. Sadece bunlar mı hayır girdiğimiz bir web sitesinde çıkan bir pop-up da  bizim hediye kazandığımız söylemesiyle hemen onun üzerine heycanlanarak o pop-up tıklamamız ile artık o kişinin istediği gibi bilgilerimizi vermiş olabiliyoruz bir başka çeşit ise telefonlarımıza gönderilen hediye mesajlarıdır.Bunları çoğaltmak mümkün peki bunları nasıl fark edicez ve nasıl ayırt edeceğiz. ?

Sahte Mailler

sahte mail
PTTden-Gelen-Sahte-Mail-2

Sahte mailleri nasıl anlayabiliriz bu konu çok önemli özellikle şirketlerde mail trafiği çoktur ve bu mail trafiğinde bir anlık dalgınlıkla sahte mail’e kurban olabilirsiniz. Yine aynı şekilde diğer kişilerde mail’in geldiği yere güvenerek açabilir ve bu sahteciliğe kurban olabilirsiniz. Yandaki Örnek Resimlerden de anlaşılacağı üzere burada dikkat etmemiz gereken gelen mail’in gönderen kişi kısmındaki adresine dikkat etmek ilk bakacağımız yerlerden birisi olmalı herhangi bir linke tıklamadan tabi bunu yapmalısınız.

Mail adresleri bazen çok doğru gibi gelebilir ama dikkatli olursanız ve daha önce aynı mail geldiyse mail kutunuzdan aratarak aynı mail den var mı yok mu daha önce bu konrtolü de sağlayabilirsiniz.

Başka bir kontrol ise size gerçekten böyle bir mail gelmesi normal mi? Yani faturanız mail adresinize gelecek şekilde tanımlı mı ?

Bilgilerinizi Söylemeyin

Çoğunlukla telefon üzerinden gerçekleştirilen bir başka dolandırıcılık ise sizin sigorta, banka veya polis gibi kurum veya kuruluşlardan arandığını beyan eden hatta size daha inandırıcı gelmesi için bir kaç basit bilgi vererek sizkerin güvenini kazanarak sizlerin diğer bilgilerini elde etmek için kullandıkları bir başka yöntemdir. Bu yöntem ile “Anne Kızlık Soyadı, TC Kimlik No, Kredi Kartı Numarası…” gibi bir çok bilgilere ulaşmak istemektedirler. O yüzden bu tür bilgileri kimseyle paylaşmayın eğer karşı tarafı siz aramıyorsanız. Eğer ailenizde bu tür olaylara düşücek kişiler bulunuyorsa önce bu kişileri uyarmanız ve banka ile ilgili örneğin telefon numarasını sizin kendi numaranız yaparak arayanlarla direk siz irtibatta olmanızda fayda var. En çok kullanılan yönemdir. O yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

sigorta-dolandiricilari

Temassız Ödeme

12743481_10153873672118168_3368260205248591532_n

Temassız ödeme belkide yeni duyduğunuz bir yöntem olabilir. Çünkü kredi kartı kullanıyorsanız çoğu kredi kartının temassız özelliği bulunmaktadır. Temassız ödemenin bir de dezavantajı var yandaki resmi inceleyecek olursak eğer otobüstesiniz veya kalabalık bir yerdesiniz ve pos cihazını sizin kredi kartına yaklaştırmas ve anında parayı çekmesini sağlayacaktır. Bu miktarın limiti az fakat bu konuda dikkatli olmanızda yarar var .

Etiketler
Paylaşmak Güzeldir :)
C# Restaurant Otomas
AngularJs Tutorial |

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*