Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Gamification İle Eğitim - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaTeknolojiGamification İle Eğitim

Gamification İle Eğitim

gamifacition

Eğitimin gamification alanında çok fazla potansiyel var.İnsanların öğrenmek için doğuştan gelen bir arzusu olduğuna inanıyorum.

Çocuklarınız sorarsanız. “İş Nedir?” onlarda size ” Okulu ve ödev” Diyecekler ki Ama onlara sorarsanız,” oyun nedir?” Birçoğu ” Video / oyunlar”. diyecektir.

Oyun – Açıkça çocuklar en iyi yaptıkları öğrenmek yardımcı olmak için bir yol olmalıdır. Birçok eğitimci yeni araçlar ve Eğitim gamification içinde çeşitli teknikler içine arıyoruz nedeni budur.

Modern eğitim meydan okuma, öğrencilerin ilgi çekici çıkarlarını uyarıcı, onların dikkatini istinat ve besleyici bir ortamda olumlu bir tutum sürdürmenin görevleri içermektedir.

Gamification ile yaptığımız işlemleri bit oyunlaştırma mantığına bürüyoruz. Oyunlaştırma mantığıda nedir derseniz . oyunların ödüllerle ile , rozetlerle daha farklı sistemlerle desteklenmesi. Aşamalı olarak da olabilir öğrencinin oyunlarda belirli bir bölümü tamamladığında yeni bir ödül kazanmasına dayalıdır. Genelde sosyal medyada gamification aslında hepimize uyguluyorlar. Mesela şu an swarm kullananlar iyi bilir. Check-in yapdıkça veya sizlere söylenen talimatları yaptığınızda yeni bir rozet veya simge veriyor buna bir gamification diyebiliriz. Çünkü siz ödül aldıkça başarınız tatmin ediliyor ve yeni bir ödül kazanmak için talimatları takip ediyorsunuz

Oyunlaştırma (Gamification) Çeşitlerinden bazıları

1- Ödüller
Kullanıcılar belirli bir görev karşılığında verilen ödüller diyebiliriz. Buradaki görevler ne diye soracak olursak. Proje ödevi verdiğinizi düşünelim ve proje ödevinde belirlediğiniz kriterleri gerçekleştirmesi ve bir kriterin diğer kritere geçiş için yapması ve bu esnada onu her basamakta ödüllerdirmeniz diyebiliriz.

Öğrenciler belirli bir aktiviteyi başardıklarında belirli bir seviyeye geldiklerinde onlara özel durumlar yaratarak onların başarıları desteklenebilir.

2- Puan ve Rütbe :

Öğrenciler arası rekabeti istemeyiz fakat puanlama ve rütbe daha doğrusu rozetler dersek daha iyi olur rekabet ortamı yaratacaktır tabi bu bir tatlı bir rekabet olacak şekilde onların aktiviteleri yapmalarını isteklendirmiş oluruz. Böylelikle tüm sınıfı aktif bir şekilde olaya dahil edebiliriz.

Oyunlaştırma Modeli

“Werbach ve Hunter [14] oyunlaştırma yaklaşımını açıklayabilmek için üç kategoriden oluşan bir oyunlaştırma modeli geliştirmiştir. Bu kategorileri
oluşturan oyunlaştırma unsurları; dinamikler (dynamics), mekanizmalar (mechanics) ve bileşenler (components) olarak adlandırılmış piramit şeklindeki bir yapıyla açıklanmaktadır”

Duolingo

 

Duolingo ücretli crowdsourced metin çeviri platformu ile ücretsiz dil öğrenme web sitesi birleştiren büyük bir çevrimiçi işbirliği yapmakta. öğrencilerin çevrimiçi belirli bir dil öğrenmeleri, böylece web siteleri ve belgeleri çevirmek için yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Gelişmiş kullanıcılar daha karmaşık cümleler ile başlayanlar, temel kullanıcılar, basit cümleler ile başlar

Her durumda Duolingo öğrenme ve çeviri araçları ile öğrenci düzgün anlamak ve karşılaştıkları kelime ezberlemeye yardımcı olur. Her öğrenci aynı zamanda anlama ve öğrenme için değerli geribildirim sağlayarak, diğer öğrencilerin çevirilerin kalitesi üzerinde oy verebilirsiniz. Her cümle için en fazla puan alan çeviriler, herkes tarafından görüntülenmektedir.

Öğrencilerin dil öğrenmek gibi dersler tamamlandıkça beceri puanları kazanıyorlar.Çevirilerin sayısı tamamlandığında bir beceri ile ilişkili dersler art arda tamamlanmıştır.

sorular belirli bir zaman sınırı içinde doğru cevap verildiğinde ekstra beceri puanı alarak devam etmektedir. Bu şekilde ödül sistemine dayalı ve öğrencinin ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

Codeorg Dersleri | C
Codeorg Dersleri | N

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*