Eğitm Sayısı :532
AnasayfaTeknolojiFacebook Coffe2Go Platformu ile “Derin Öğrenme”

Facebook Coffe2Go Platformu ile “Derin Öğrenme”

adsiz

Facebook geleceğimizi şekillendirecek ve mobil cihazlarda çalışan derin öğrenme “deep learning” platformunu Coffe2Go yu tanıttı. Mobil cihazlarda tam olarak bilmediğimiz yapay nöral ağların eğitimi hakkın henüz tam bir bilgi yok. Facebook uzun vade de bu teknoloji herkesin kullanımına sunarak bir adım öne geçti. Teknolojiyi prisma benzeri fotoğraf düzenleyici uygulamasıyla IOS ve Android Kullanıcılarının kullanımına sundu

facebook-caffe-app

Yapay zeka olduğunu açıklayan facebook , kullanıcıların ilk etağda fotoğraf ve canlı videolarında sanatsal filtreler kullanmalarını sağlayan özellikler barındırıyor. Bu özelliklerden bir tanesi olan Google2in stil transfer tekniğinide barındırıyor.Tipik bir stil transferi uygulaması, Van Gogh’dan Picasso’ya karakteristik stilleri tanıyıp, bunları istenilen görsele uyarlıyor. Facebook ise, büyük işlemci gücü gerektiren bu tip operasyonlar için içeriğin veri merkezlerine gönderilmesi gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Şirket, pikselleri yakalama, analiz etme ve işleme görevlerini gerçek zamanlı olarak mobilde gerçekleştiriyor.

Stil transferi uygulamaları, Caffe2Go’nun mobil açılımında bir başlangıç. Facebook yeni platformunun hareketle kontrolüyle, yüz ifadelerini tanıyarak selfie’nize, örneğin gülümsediğinizde, -Snapchat benzeri- filtreler ekleyebileceğini söylüyor ilk etapta.

Facebook, bu işlemi yeni deep learning framework’ü Caffe2Go‘yu mobile entegre ederek gerçekleştiriyor. Görsel ve videoları işlemek için gerekli yapay zeka modelini 100 kata kadar sıkıştıran yazılım iOS ve Android’de derin nöral ağların yüksel verimde çalıştırılmasını sağlıyor. Mobil öncelikli Caffe2Go, açık kaynak kodlu Caffe deep learning framework temelli Caffe2Go projesini esas alıyor. Projeyle ilgili daha fazla teknik detay için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Facebook’un fotoğraf ve video için stil transferi özelliği ilk etapta İrlanda’da kullanıma sunuldu. Yakında ABD’ye açılması beklenen uygulamanın küresel açılımının ne zaman yapılacağıyla ilgili net bir açıklama henüz yok.

 

 

Detay için :

http://newsroom.fb.com/news/2016/11/accelerating-innovation-and-powering-new-experiences-with-ai/

Paylaşmak Güzeldir :)
İNSAN BİLGİSAYAR
Finlandinya Klasik

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*