Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wp_memory_usage in /home/u8088984/public_html/wp-content/plugins/wp-memory-usage/wp-memory-usage.php on line 39
Finlandinya Klasik Eğitim Anlayışını Sonlandırıyor - İzle ve Öğren
Eğitm Sayısı :532
AnasayfaTeknolojiFinlandinya Klasik Eğitim Anlayışını Sonlandırıyor

Finlandinya Klasik Eğitim Anlayışını Sonlandırıyor

finlandiya-da-egitimde-devrim-tum-dersler-kaldirildi-210710-1

Eğitim sistemi olarak en iyi gördüğümüz Finlandiyanın eğitim sistemi ve yine Finlandiya eğitim sisteminde çok radikal bir karar alarak eğitim sistemini tamamen değiştiriyor. 19. yy. kalma eğitim sistemine son veren ve yeni eğitim sistemiyle çocuklara daha çok oyun ve daha az ders mantığıyla ilerlediğini söyleyebiliriz.

finlandiya-egitimde-devrime-hazirlaniyor-tum-dersler-kaldiriliyor-210486-5finlandiya-da-egitimde-devrim-tum-dersler-kaldirildi-210711-1

 

 

 

 

 

 

“Eğitim Bakanı Marjo Kyllonen, Helsinki’de geçen yıl yaptığı basın toplantısında detayları kamuoyu ile paylaşmıştı. Kyllonen’in eğitim sistemindeki bu değişikliğin sebebini açıklayan kısa ve net beyanı şu şekildeydi: “Bizler hala 19. Yüzyıl’ın ihtiyaçlarına yönelik eski moda bir eğitim sistemiyle hareket ediyoruz. Oysaki 1900’lü yıllardan bu yana çok şey değişti ve bizler de artık 21. Yüzyıl’ın ihtiyaçlarına göre bir eğitim sistemi planladık.” şeklindeki açıklamasıyla 21. Yüzyıl’ın ihtiyaçlarının gerçekten de farklı olduğunu söylemeye yetiyor.

Bu neden eğitim sistemini yeniden şekillendiren Finlandiya konu bazında gerçekleştirilen dersler yerine, öğrencilere olaylar ve etkinliklerle disiplinlerarası formatta bir eğitim veriliyor. Örnek vermek gerekirse, İkinci Dünya Savaşı’nın anlatıldığı bir derste, konuya dair tarihsel, coğrafi ve matematiksel veriler bir arada anlatılıyor.

Ayrıca dikkat çeken bir başka başlık ise “Kafede Çalışmak” adlı ders. Bu dersle beraber de öğrenciler İngilizce, ekonomi ve iletişim konularında tüm bilgi birikimlerini kullanabiliyor.

Son düzenlemeyle beraber öğrencilere her 45 dakikada bir 15 dakikalık ara sunuluyor. Okulda geçirilen süre de daha da kısaltılarak ortalama 5 saat olarak ayarlandı. Amerikalı öğrenciler günün ortalama 6 saatini ev ödevleriyle harcıyorlar. Finlandiyalı öğrencilerde ise bu süre ortalama 3 saat civarında.

Yeni sistemle beraber gelenekselleşmiş öğrenci-öğretmen ilişkisi de değişti. Öğrenciler artık kocaman sıraların arkasında, endişeyle ‘öğretmen bana soru sorsun da cevaplayayım’ diye oturmayacak. Bunun yerine küçük gruplar halinde öğretmenlerle beraber problemleri tartışarak çözmeye çalışacak.

 

Kaynak:

www.dusunbil.com

www.birgun.com

Paylaşmak Güzeldir :)
Facebook Coffe2Go Pl
Angular 2 Dersleri |

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*