Eğitm Sayısı :532
AnasayfaTeknolojiYazılım ve Yazılım Türleri

Yazılım ve Yazılım Türleri

yazilimve-turleri

Yazılım Nedir?

Bilgisayar, Telefon, giyilebilir giysiler gibi cihazlarda kullanılan her türlü programa yazılım denir. Hem bilgisayar sistemini oluşturmaktadır hemde onu oluşturan donanımların işlerini yapmak üzere geliştiren programlarda birer yazılımdır.

Yazılım Türleri

Yazılım türlerini sistem yazılımları ve uygulama yazılımları olarak 2’ye ayırabiliriz.

  • Sistem Yazılımları

Sistem yazılımları kullanılan cihazın temel yazılımıdır. Örnek olarak verecek olursa Windows 10, Linux, pardus, MacOs bu saydıklarımız genelde bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleri, telefon ve tablet gibi cihazlarda ios ,android, windows phone gibi farklı işletim sistemlerine sahiptir. Yine aynı şekilde bu yazılım açık kaynaklı kodlu ve kapalı olmak üzere 2 çeşittir.

Açık kaynak kodlu yazılımlarda kişi istediği gibi yazılımın çekirdek kodunda değişiklik yapabilmekte bu yaptığı değişikliği başkalarıyla paylaşabilmektedir. Diğer yazılım türünde ise bu mümkün değildir ancak 3. part yazılımlar ile gerçekleştirilebilir bu işlemler. Kullandığımız cihazların donanımlarının da kendine ait yazılımları bulunmaktadır. Bunlarda kendileri kullanılacak olan işletim sistemin sürümüne göre özel olarak yazılmaktadır. Örneğin MacOs için geliştirilen ekran kartı Windows işletim sisteminde çalışmayacaktır.

  • Uygulama Yazılımları

Uygulama yazılımları daha kullanıcıların işlerine çözüm sağlayacak basit veye kompleks olmak üzere geliştirilebilen yazılımlardır. Bu yazılımlar işletim sistemi, cihaz farklılığı gibi faktörlerden dolayı hangi işletim sisteminde ve cihazda çalışacak ise ona göre geliştirilmektedir.

Uygulama yazılımlarına örnek verecek olursak şu an bu dokumanı okumak için kullandığınız Microsoft word uygulamasını verebiliriz. Yalnız burada küçük bir parantez açmak gerekiyor Microsoft word gibi uygulamalar paket uygulamalar olarak da düşünebiliriz.

2.1 ) Paket Uygulama Yazılımları

Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz. Microsoft Word uygulamasını kurarken yanında Excel, power point gibi ek uygulamaları da kurabilirsiniz. Bunlar menu yerleşimi olarak hemen hemen aynıdır fakat işlevleri farklıdır.

2.2) Zararlı Yazılımlar

Kullandığımız cihaza zarar vermek için geliştirilen yazılımlardır. Çok faklı çeşitleri bulunmaktadır.

2.3) Hizmet Yazılımları

Hizmet (Utility) yazılımları, genel sistem destek işlemlerini yapmak için kullanılan programlardır. Diskleri biçimlendirmek, dosyaları kopyalamak, disklerdeki programları yedeklemek, dosya sıkıştırma, dosya transfer (ftp), klavye düzenleme, disk yüzeyini düzenleme(fdisk, partition magic), virüs temizleme gibi işlemleri yaparlar.

2.4) Eğitsel Yazılımlar

Eğitim alanında daha çok kullanılan bu yazılımlar içerisinde simülasyon ve animasyonların bulunduğu resim yazı ve videolar ile desteklenen yazılımlardır. Eğitsel Yazılımları da kendi içinde ayırabiliriz bunları öğretim yazılımları, destek yazılımları, eğitime hizmet yazılımları olarak ayırabiliriz.

2.4.1 )Öğretim Yazılımları  

Öğretim yazılımları bazen tek başına bazen de diğer materyallerle birlikte bir araç olarak kullanılır. Yani bazı durumlarda öğretim yazılımları öğretim ortamının kendisini oluşturur. Bazen de varolan öğretim ortamında kullanılacak bir materyal niteliğindedir. Bunlar

  • Elektronik Kitaplar
  • Öğretici Yazılımlar
  • Alıştırma Uygulama Yazılımları
  • Benzetim(simülasyon) Yazılımları
  • Oyun Yazılımları
  • HyperText Yazılımları
  • Yapay Zeka

2.4.2) Destek Yazılımları

Herhangi bir uygulamaya yönelik destek ve yardımcı olmak üzere geliştirilen yazılımlardır. Örneğin canlı sohbet sistemine buna örnek verebiliriz.

2.5) Web Yazılımları

Web ortamında çalışabilen yazılımlardır. Bunlar bir e-öğrenme portalı olabilir, bir email gönderme sistemi olabilir, bir şarkı veya video izleme yazılımı olabilir.

2.6) Simülasyon Yazılımları

Gerçek hayatta yaşam ve durumların temsil edildiği ya da gerçeğe uygun durumların oluşturduğu yazılımlardır.

Paylaşmak Güzeldir :)
Javascript Dersleri

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*