Eğitm Sayısı :532
AnasayfaTeknolojiKredi Kartı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

pos-guvenli-cihaz

Bu yazımızda gün içinde sıkça kullandığımız bazen dikkat etmediğimiz durumlardan bahsedeceğim. Pos makinelerine genelde çoğumuz dikkat etmiyoruz.

  • Acaba kartımın kopyalanma ihtimali var mı ?

  • Acaba kartımdaki bilgileri ezberleme ihtimalleri nelerdir?

  • Hangi bilgiler daha önemli?

  • Bütün Pos cihazları güvenli midir?

Bu maddeleri daha da çoğaltabiliriz tabi bugün ilk olarak size biraz farkındalık yaratarak en azından çekim yaparken dikkat edebileceğiniz bir kaç şeyden bahsedeceğim.

1- Eğer getirilen pos makinesi kartınızı çok içeri alıyorsa yani aşağıdaki resmi incelediğimizde soldaki resimde kart çok içeri girmiş durumda bu biraz şüpheli bir duruma neden olmaktadır o yüzden kartın daha çok kısmının dışarıda kalması gerekmektedir. O yüzden kartınızdan para çekilirken dikkat ediniz gözünüz orada olsun :)pos-guvenli-cihaz

2 – ) Eğer pos makinesi büyüklülüğünde bir terslik görüyorsanız soldaki örnek de oranlar çok büyük bu yüzden bunlar gibi küçük detaylar sizi kurtarabilir. Soldaki gibi şüpheli bir cihaz görürseniz bence nakit ödeyin.

 

pos-guvenli-cihaz2

3- Eğer pos makinesinin düğmeleri soluk renkte ise onu kullanmamak daha iyi

4-) Cihaz tepesinde işlem yaptığına dair bir yeşil ışık belirir o ışık yanmıyorsa ona dikkat etmenizde fayda vardır.

5- ) Temassız kartlar’da neler yapılmalı temassız kartlar minimum 4 cm yakın olmalıdır cihaza onun dışında çalışmayacaktır yani kartınızın yakınlığı önemlidir.

6-) Eğer şüpheli bir durum olduğunu düşünüyorsanız hemen bankanızda iletişime geçerek 24 saat içinde bankanın sorumluluğu olan 150TL’ye kadar karşılamaktadır. Ama bu duruma gelmeden önce başka önlemler alabilirsiniz. Bunlardan bazıları düzenli olarak slipleri saklayarak ay sonunda karşılaştırma yapmanız ekstre ile bu sayede eğer fazla çekim olup olmadığını anlarsınız buda sizi bir nebze koruyacaktır. Başka bir önlem ise kredi kartı kullanmanız çünkü eğer alışveriş yapacaklarsa mutlaka cebinize bir aktivasyon gelecek ama banka kartı olursa direk hesabınızda düşecektir.

7-) Kartınızdaki bütün bilgiler önemlidir Arkada CCV öndeki son kullanma kartın 16 hanesine kadar önemlidir eğer kartınızda çekim işlemi yapıyorken kartınıza odaklanmışlar ise o sırada ezberleye bilirler çünkü daha sonra tekrar alışveriş yapma ihtimaliniz var.

 

Kaynaklar :

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/kredi-karti-kullananlara-cok-kritik-uyari/haber-559869

http://www.mynet.com/haber/yasam/bu-kadar-da-olmaz-pos-cihazli-dolandiricilara-dikkat-2329815-1

https://onedio.com/haber/kredi-karti-kullanilirken-dikkat-edilmesi-gereken-seyler-757598

2017’nin İlk 9 E-

ademyalcin27@gmail.com

Oy
Henüz yorum yapılmadı . İlk sen neden yorum yapmayasın ?

Yorum yap

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*